משרד עורכי דין אסף בן-חור

דואגים לאינטרס שלכם

עורך דין דיני משפחה

צוות המשרד מאמין כי ניתן להתגרש ולסיים יחסים בצורה טובה והגונה, מבלי להיכנס למלחמות משפטיות בה כולם מפסידים.

גישת המשרד היא כי בדרכי נועם ועל דרך הפשרה – כולם יוצאים מרוצים ובעיקר הילדים, שממשיכים להרוויח את ההורים בצורה טובה, מוסרית ואיכותית

טיפים חשובים בדיני משפחה

הסכם ממון

הסכם ממון נחשב הרבה פעמים כטאבו של ממש, כזה שאסור אפילו לדבר עליו, בטח ובטח על ידי בני זוג שתכננו להינשא ברבנות. היום רבים מהזוגות כבר מבינים, שלא רק שחשוב לדבר עליו, אלא שהוא יכול לעשות את החיים הרבה יותר קלים. ולמה?

 1. גם כשעושים ביטוח רכב לא באמת רוצים להגיע למצב של תאונה, אבל בכל זאת מכינים את הכל למצב שבו יקרה מקרה כזה. בדיוק באותו אופן – כשחותמים על הסכם ממון לא באמת רוצים להגיע ליום של פרידה או אפילו לחשוב על יום כזה, אבל כדאי להיות מוכנים למקרה כזה, רק למקרה שאכן יקרה.
 2. תמיד שומעים על מקרים של גירושין מכוערים בגלל ויכוחים וחוסר הסכמה על נושאים של חלוקת רכוש וממון. אם חותמים על הסכם ממון לפני, במקרה של פרידה, חו"ח, כל תהליך הגירושין הופך להיות הרבה יותר קל ועם הרבה פחות ויכוחים וריבים, כי כל נושא חלוקת הרכוש והממון כבר ידוע ומוסכם מראש.

אז לסיכום – עדיף להסתכל על הסכם ממון לא כמשהו שרוצים להגיע אליו, אלא כהסכם שיוכל לסייע לכם אם חס וחלילה תגיעו להחלטה שנפרדים. בכל מקרה חשוב להיעזר בעורך דין המתמחה בדיני משפחה ובניסוח הסכמי ממון. בהצלחה!

מזונות

החוק בישראל קובע, כי הורה חייב לספק את כל צורכי המחייה של ילדיו הקטינים, בין אם הוא מצוי במסגרת של נישואין, בין אם ההורים מחליטים להתגרש ובין אם הילדים נולדו שלא במסגרת נישואין ואין הסכם אחר בין זוג ההורים. במשפחות בהן שני ההורים לא חיים ביחד, אחד ההורים ישלם מזונות ילדים להורה שהילדים במשמורתו. סכום המזונות מושפע מחלוקת זמני המשמורת ומפער השכר בין ההורים. אמנם, החוק העוסק בדיני מזונות מאוד ברור ומפורט, אולם חשוב לזכור שמה שצריך להנחות את כולם בקביעת סכום המזונות היא טובת הילדים הקטינים, והיא בלבד. לכן:

 • כל הסכמה בין ההורים לגבי מזונות צריכה לקבל אישור של בית המשפט.
 • באין הסכמה – כל אחד מההורים יכול להגיש תביעת מזונות בשם הילדים כנגד ההורה השני.


לכן, למרות שהרבה מאוד הורים שהחליטו להתגרש מתווכחים על נושא גובה דמי המזונות, כדאי תמיד לזכור שהמטרה היא משותפת: לתת לילדים את כל מה שהם צריכים כדי לחוות ילדות מעשירה ומאושרת. כשזה מה שעומד מול העיניים, קל יותר להגיע להסכם, בעיקר אם מלווים על ידי עורך דין דיני משפחה אשר גירושין הם תחום עיסוקו העיקרי.

משמורת – תפקידו של עורך הדין

הסכם משמורת ילדים בהגדרתו הוא הסכם שמגדיר את תפקיד ההורים בחיי ילדיהם לאחר הגירושין. משמורן הוא הורה שיש לו יכולת לקבל החלטות לגבי הילדים, וגם לתת להם מקום לשהות בו ולספק את צורכי מחייתם, לפחות הבסיסיים. במקרים רבים האם הופכת להיות משמורנית יחידה והאב רואה את הילדים על פי הסדרי ראייה, אולם היום יותר ויותר הורים מחליטים על משמורת משותפת – היינו מעורבות שווה בחיי הילדים לרבות בילוי של זמן שווה איתם.

ההחלטה אודות משמורת ילדים צריכה להתקבל על ידי שני ההורים, והיא צריכה להיות החלטה כתובה – כזאת שניסח וגם חתם עליה עורך דין. לכאורה, תפקידו של עורך הדין הוא רק לנסח את ההסכם, להחתים עליו את שני ההורים ולחתום עליו בעצמו על מנת לאשררו, אולם עורך דין שמתמחה בדיני משפחה ואשר הוא גם מגשר – יכול לסייע להורים להגיע להחלטות שמוסכמות על שניהם – במידה שיש ויכוח ביניהם. לכן, אם החלטתם להתגרש ואתם עוד לא בטוחים לגבי הנושא של משמורת ילדים – חשוב שתתייעצו עם עורך דין דיני משפחה שהוא גם מגשר, אשר גם יזכיר לכם לראות כל הזמן לנגד עיניכם את טובתם של הילדים, וגם יסייע לכם להתפשר, להתגמש ולהסכים

עריכת צוואות

עריכת צוואה היא אולי לא הדבר הראשון שאתם חושבים עליו בבוקר, אבל אם עברתם את גיל 40, ובטח שאת גיל 50, כדאי לשקול זאת בחיוב. כמובן שאנחנו מאחלים בריאות ואריכות ימים, אבל אנחנו גם דוגלים בכך שחשוב להיערך לכל אפשרות מראש. מכיוון שאנחנו לא באמת יודעים מה יקרה, למרות שאחנו מקווים לחיות בבריאות ובצלילות הדעת עד 120, חשוב שנכין צוואה ובה הוראות מדויקות לחלוקת ההון והרכוש. צוואה כזאת, אשר נכתבת בצלילות מלאה, תמנע מריבות וחילוקי דיעות בין היורשים, ותאפשר לכולם לחיות הרבה יותר בשלום האחד עם השני. מה חשוב לעשות כשכותבים צוואה?

 1. לייחד נכסים לכל אחד מהיורשים ולא לכתוב שכולם הם הבעלים של נכס אחד או של כולם.
 2. לחלק שווה בשווה בין היורשים את הנכסים שחייבים במס ואת אלה שלא חייבים במס.
 3. לחלק שווה בשווה נכסים בעלי שווי גבוה ונכים בעלי שווי נמוך.
 4. להתחשב במקום המגורים של היורש, שכן אם הוא חי במדינה אחרת ייתכן כי המס אודות העיזבון יהיה גבוה או נמוך יותר.

כששמים לב לכל הפרטים האלה ומבצעים עריכת צוואה בליווי עורך דין המתמחה בתחום דיני המשפחה – התוצאה הרבה יותר שלמה. בריאות!

ירושות – הדברים שהכי חשוב לדעת

ירושה היא השם הכולל לעזבונו של אדם לאחר שהוא עובר מן העולם. השאלה הגדולה שמעסיקה את קרובי המשפחה של הנפטר היא מה לעשות עם העיזבון שהשאיר אחריו, או, במילים מקצועיות יותר – כיצד לחלק את הירושה. כדי לעשות סדר:

 • אם המנוח השאיר אחריו צוואה שמפרטת בדיוק איך הוא רוצה שתחולק הירושה – יש לפעול על פיה.
 • אם המנוח השאיר אחריו צוואה אשר יש חשד שנכתבה שלא בצלילות דעת או תחת השפעה של גורם אחר – ניתן להגיש התנגדות לצוואה ובית המשפט יכריע בדין.
 • אם המנוח לא השאיר אחריו צוואה הירושה מחולקת על פי הכללים הקבועים בחוק הירושה, אשר קובעים חלוקה של העיזבון בין היורשים בדין, על פי קרבתם למנוח.

בכל מקרה ועל מנת שלא יפרצו סכסוכי ירושה, כל אימת שיש שאלה לגבי אופן החלוקה כדאי מאוד לשכור את שירותיו של עורך דין דיני משפחה המתמחה בתחום של צוואות וירושות.

הסכמי טרום נישואין

הסכמי טרום נישואין הם הסכמים הנחתמים בין שני בני זוג בטרם חתונתם, על מנת להסדיר מצבים שונים בהמשך החיים, בעיקר כאלה הנוגעים למקרה של פרידה. הסכמים כאלה באים לקבוע בצורה מאוד ברורה את הסדרי הראייה של בני הזוג עם הילדים העתידיים או אלה שכבר יש במידה שמדובר בנישואין פרק ב', את אופן חלוקת הרכוש בין בני הזוג, את דמי המזונות שישולמו במקרה של פרידה, את אופן החלוקה של בית משותף – אם יהיה כזה ונושאים חשובים נוספים. להסכמי טרום נישואין יש חשיבות רבה בעיקר כשמדובר בנישואין פרק ב' והלאה, אולם גם כשמדובר בנישואין ראשונים, וזאת משום שהם מקלים מאוד את ההתמודדות עם פרידה, שגם כך היא קשה, לפחות מבחינה ביורוקרטית. הסכמי טרום נישואין כדאי מאוד לחתום אצל עו"ד דיני משפחה מקצועי ומנוסה, שיוכל לסייע לכם להתייחס לכל הסעיפים הבאמת חשובים, ובמקרה הצורך – גם לגשר על פערים.

גישור ופשרה

הרבה מאוד אנשים טועים לחשוב שגישור ופישור הם שני שמות לאותו הליך, אולם מחשבה זאת מוטעית מיסודה ואני כאן כדי להסביר את ההבדל.

גישור – הליך גישור הוא הליך שמשמש במקרים שבהם היתה מערכת יחסים יחסית טובה בין שני הצדדים, ואולם שכרגע יש ביניהם מחלוקת. במסגרת הליך הגישור מביאים כל צד למצב שבו הוא יוצא מההליך כשהוא מרגיש שידו על העליונה, ואף שהשיג יותר משביקש. כך למשל, אם בני הזוג מתקשים להגיע להחלטה לגבי אופן חלוקת הכסף שיקבלו כתוצאה ממכירת דירה שברשותם, הליך גישור יכול להביא אותם למסקנה שעדיף להם להשקיע את הכסף באפיק מסוים שיניב להם רווחים נוספים בעתיד, ואשר יחולקו שווה בשווה.

פישור – הליך שבו רק צד אחד יכול לצאת מרוצה, וזאת משום שבמקרה כזה כל אחד מהצדדים אוחז בדרישה שלא יכולה להתקיים אם הדרישה של הצד השני מתקיימת. מצב כזה הוא כמובן פחות רצוי, אבל לפעמים חייבים להגיע אליו על מנת להצליח להגיע להסכם חתום.

מכיוון שאין ספק שהליך גישור הוא ההליך הרצוי, אם יש חילוקי דיעות בין שני בני זוג מומלץ שיפנו לעורך דין שהוא גם מגשר, ואשר יוכל לסייע להם לפתור את המחלוקת בהסכמה של שני הצדדים.

מה מומלץ לדעת בהליך הגירושין?

מספר טיפים שיעזרו לך לעבור את התקופה הקשה:

1. אל תעשו שום צעד לפני שתתייעצו עם עורך דין דיני משפחה הבקיא בנושא. הרבה מתגרשים מפסידים את ההליך עוד בתחילתו ולאחר מכן קשה מאוד לתקן את הנזקים.

2. הכינו את עצמכם גם נפשית וגם כלכלית לגירושים. לחוסן נפשי ויכולת כלכלית יש משמעות רבה בהליך ובהצלחתו.

3. אל תערבו את הילדים בגירושין ואל תשתמשו בהם ככלי מיקוח.

4. הסבירו לעורך הדין מה באמת חשוב לכם ותבקשו לדעת מה סיכויי ההצלחה שלכם – אך לא פחות חשוב מה הסיכונים.

5. הקפידו לשתף את עורך הדין שלכם בכל הפרטים, גם אלו שנראים לכם מביכים או לא חשובים, לפרטים הקטנים יכולה להיות משמעות גדולה.

משרדנו עוסק בדיני משפחה לרבות גירושין, מזונות, משמורת, עריכת צוואות, ירושות, הסכמי טרום נישואין, הסכם ממון, גישור ופשרה.

Shopping Basket