פיצויי פיטורין שלא כדין

פיצויי פיטורין שלא כדין הם סכום כסף שעל מעסיק לשלם לעובד שפוטר שלא כדין. אם המעסיק מפר את הוראות החוק בדבר פיטורין, הוא מחויב לפצות על מעשיו בתשלום משכורת של שבוע, שבועיים, ארבעה שבועות ואף יותר במקום הודעה מוקדמת ולפי שיקול דעת בתי המשפט. פיצויי פיטורין שלא כדין מתרחשים כאשר מעסיק מסיים את יחסי העבודה של עובד מבלי לפעול על פי חוקי העבודה. הסוגים הנפוצים ביותר של פיטורין שלא כדין הם פיטורין ללא הודעה מוקדמת, פיטורין ללא הודעה מספקת או פיטורין שאינם מסיבה הוגנת. חשוב לציין כי פיצויי פיטורין שלא כדין היא אחת הטעויות הנפוצות ביותר שעושים מעסיקים בעת פיטורין. עובדים שפוטרו שלא כדין זכאים לקבל פיצויי פיטורין של כדין על פי חוק שיכולים להגיע לשכר של עד 8 שבועות אם הם מועסקים בחברה שנה ומעלה. המעסיק חייב לשלם תשלומים אלה גם אם הוא כבר שילם כל סוג אחר של פיצויים (למשל, דמי הודעה מוקדמים)

מה המשמעות של שימוע לפני פיטורין?

שימוע לפני פיטורין הוא פגישה בין מעסיק לעובד שלו לפני שהם מחליטים על סיום העסקה. מסיבה זו היא נקראת גם "פגישה לפני פיטורין”. פגישה זו צריכה להתקיים לפחות שלושה ימי עסקים לפני מועד סיום העסקה, כאשר ניתן לדחות אותה תוך חמישה ימים אם יבקשו על ידי אחד משני הצדדים.על המעסיק מוטלת האחריות לספק לעובד שימוע לפני פיטורין כדי לקבוע אם הפיטורין היו כדין או שלא כדין ומטרת השימוע היא להעניק לעובד את האפשרות להגיש טענות מדוע אין לפטר אותו. המעסיק יתחשב בטענות אלו בטרם ייתן החלטתו האם לפטר את העובד או לא.

מהי תביעת פיטורין שלא כדין?

ישנן סיבות רבות מדוע אדם עלול להיות מפוטר שלא בצדק. יתכן והוא סירב להיענות לבקשת מנהלו שהייתה עוברת על החוק, למשל. מה שחשוב הוא שאם אדם מאמין שהפיטורין שלו היו בלתי חוקיים, אז הוא יכול להגיש תביעת פיטורין שלא כדין לפי סעיף 98 של חוק זכויות התעסוקה 1996 (ERA). כדי להגיש תביעת פיטורין שלא כדין אדם חייב להראות שלא הייתה סיבה חוקית לסיום העסקתו. חשוב לציין שתביעות מסוג זה נתקלות לרוב בספקנות מצד בתי המשפט מפני שהמעסיק יטען פעמים רבות שהעובד התפטר מרצונו או שלא פוטר כלל. חלק מהמעסיקים ינסו גם לעקוף אחריות בכך שינסו להציג כאילו הפיטורין היו כדין.

עוד בנושא פיצויי פיטורין שלא כדין ומשמעותם חפשו עו"ד אסף בן חור 

© כל הזכויות שמורות לעו״ד אסף בן חור

משרדו של עורך הדין אסף בן-חור הינו משרד בוטיק העוסק בתחום המשפט האזרחי.
המשרד שם לו למטרה לתת ליווי מקצועי
מתוך מחויבות אישית ללקוח ולבעיותיו, ומלווה את לקוחותיו הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית לכל אורך התהליך.
העיקרון המנחה את המשרד ובניהול הליכיו המשפטיים הוא ההקשבה ללקוח, ניתוח סיכויי הצלחת התיק ומתן חוות דעת מקיפה על האפשרויות המשפטיות העומדות בפניו.

יצירת קשר

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות