אכיפת חוזה לא חוקי

חוזה הוא כלי נהדר לוודא שההסכם בין הצדדים נאכף. זהו הסכם בכתב או הסכם בעל פה. עם זאת, ישנם סעיפים מסוימים בחוזה שעלולים להיות בלתי חוקיים וככאלה, יש להסירם לפני החתימה עליו. אכיפת חוזה לא חוקי של סעיפים פסולים עלולה להוביל לסיבוכים רבים ואם לא ייפתרו בזמן יתכן מצב שיוביל לביטול חוזה לא חוקי. אנשים רבים לא יודעים שניתן לבטל את החוזה אם הוא מכיל סעיף לא חוקי. אך מהו סעיף לא חוקי בחוזה? סעיף פסול הוא סעיף שמפר את תקנת הציבור או מנוגד בדרך אחרת לחוק. בית משפט ימצא הוראה בחוזה כפסולה אם לשון החוזה מעורפלת ומביאה לשני פירושים סבירים או יותר, שאחד מהם נוגד את תקנת הציבור ולכן, יחל תהליך של אכיפת חוזה לא חוקי. חוזה נחשב לתקף אם הם חוקי וניתן לאכיפה, ואינו בטל לדוגמה, חוזה שנכרת על ידי קטינים או חסרי כישורים עשוי להיות מבוטל מסיבות אלו. סוגיית אכיפת חוזה לא חוקי עולה כאשר תוקפו של חוזה מוטל בספק. אם קיים סעיף פסול בחוזה, אזי לא ניתן לאכוף את החוזה.

מהו סעיף לא חוקי בחוזה?

סוג החוזים הנפוץ ביותר בשימוש כיום הם הסכמי חוזים. אכיפת חוזה לא חוקי הוא סעיף שקיים בהסכם חוזה ואינו נחשב חוקי על פי חוק. לפעמים צריך לבטל חוזה במיוחד אם יש בו סעיף לא חוקי. כאשר חוזה אינו תקף, הרי שלצד שלא יצר את החוזה אין חובה לקיים את הצד שלו בחוזה. במילים אחרות, צד רשאי לבטל הסכם אם ימצא שיש סעיף לא חוקי בחוזה.על מנת להימנע מכך, חשוב שכל הצדדים המעורבים יקראו את החוזה לפני החתימה עליו גם אם יש צורך בדחיפות. הסעיפים הפסולים בחוזה יכולים להיות מכל סיבה שהיא, למשל הסכם בעל פה עם הצד השני לחוזה, או שהם עשויים לסתור סעיף אחר בחוזה. זה יכול להיות כל דבר אבל ישנן שתי קטגוריות עיקריות של חוסר תוקף: מפורש ומרומז. תנאי מפורש מצויין במפורש בתוך החוזה ואילו תנאי משתמע נגזר ממה שנאמר או נכתב במסמך.

האם ניתן לבטל חוזה לא חוקי?

חוזה הוא מסמך משפטי הניתן לאכיפה על פי חוק. עם זאת, לעיתים מגיעים למצב בו יש צורך בביטול חוזה לא חוקי. חוזה יכול להיחשב פסול מסיבות רבות. לדוגמה, אם החוזה נוצר מתוך כפיה או שהוא לא תקף, זה עשוי להיות פסול גם אם לאחד מהצדדים לא הייתה יכולת נפשית להתקשר כדין בהסכם בעת עריכתו. חוזה לא חוקי הוא חוזה שאינו בר אכיפה משום שהוא מפר את תקנת הציבור, או נערך בזמן שהאדם היה צעיר מכדי להתקשר בהסכם כזה כדין, או משום שהוא מפר את החוק. בית המשפט לרוב יבטל חוזה כזה ויורה על ביטול חוזה לא חוקי ועל השבת כל הכסף ששולם במסגרת העסקה.

למידע נוסף בנושא אכיפת חוזה לא חוקי חפשו עו"ד אסף בן חור

Like this article?

שיתוף ב facebook
Share on Facebook
שיתוף ב linkedin
Share on Linkdin

משרד עורכי דין - אסף בן-חור

דברו איתנו

השאירו פרטיכם ואנו ניצור איתכם קשר בהקדם
בנוסף, המשרד מעניק שירותים בתחומים הבאים:

דיני עבודה • תאונות דרכים • דיני משפחה • הסכמי ממון  ירושות וצוואות • חדלות פירעון ושיקום כלכלי (פשיטת רגל והסדרי חובות) • ניהול משא ומתן, ניהול משברים • טיפול בתיקי הוצאה לפועל (עיקולים, הגבלות וכד') • תביעות כספיות ונזיקיות • ייצוג דיירים ורוכשי דירות בליקויי בנייה • ייצוג דיירים בעסקאות תמ"א 38 והתחדשות עירונית מול היזם והקבלן • מעניק שירותי ייצוג ברמה גבוהה בערכאות השונות בכל רחבי הארץ ובין היתר בערים הבאות: רמת גן, גבעתיים, פתח תקווה, בני ברק, הרצליה, רמת השרון, הוד השרון, כפר סבא, רעננה, ראש העין, חולון, בת ים, יהוד, אור יהודה

 

מדיניות הפרטיותתקנון אתר

שינוי גודל גופנים
Call Now Button