פיצויי פיטורין שלא כדין

פיצויי פיטורין שלא כדין הם סכום כסף שעל מעסיק לשלם לעובד שפוטר שלא כדין. אם המעסיק מפר את הוראות החוק בדבר פיטורין, הוא מחויב לפצות על מעשיו בתשלום משכורת של שבוע, שבועיים, ארבעה שבועות ואף יותר במקום הודעה מוקדמת ולפי שיקול דעת בתי המשפט. פיצויי פיטורין שלא כדין מתרחשים כאשר מעסיק מסיים את יחסי העבודה של עובד מבלי לפעול על פי חוקי העבודה. הסוגים הנפוצים ביותר של פיטורין שלא כדין הם פיטורין ללא הודעה מוקדמת, פיטורין ללא הודעה מספקת או פיטורין שאינם מסיבה הוגנת. חשוב לציין כי פיצויי פיטורין שלא כדין היא אחת הטעויות הנפוצות ביותר שעושים מעסיקים בעת פיטורין. עובדים שפוטרו שלא כדין זכאים לקבל פיצויי פיטורין של כדין על פי חוק שיכולים להגיע לשכר של עד 8 שבועות אם הם מועסקים בחברה שנה ומעלה. המעסיק חייב לשלם תשלומים אלה גם אם הוא כבר שילם כל סוג אחר של פיצויים (למשל, דמי הודעה מוקדמים)

מה המשמעות של שימוע לפני פיטורין?

שימוע לפני פיטורין הוא פגישה בין מעסיק לעובד שלו לפני שהם מחליטים על סיום העסקה. מסיבה זו היא נקראת גם "פגישה לפני פיטורין”. פגישה זו צריכה להתקיים לפחות שלושה ימי עסקים לפני מועד סיום העסקה, כאשר ניתן לדחות אותה תוך חמישה ימים אם יבקשו על ידי אחד משני הצדדים.על המעסיק מוטלת האחריות לספק לעובד שימוע לפני פיטורין כדי לקבוע אם הפיטורין היו כדין או שלא כדין ומטרת השימוע היא להעניק לעובד את האפשרות להגיש טענות מדוע אין לפטר אותו. המעסיק יתחשב בטענות אלו בטרם ייתן החלטתו האם לפטר את העובד או לא.

מהי תביעת פיטורין שלא כדין?

ישנן סיבות רבות מדוע אדם עלול להיות מפוטר שלא בצדק. יתכן והוא סירב להיענות לבקשת מנהלו שהייתה עוברת על החוק, למשל. מה שחשוב הוא שאם אדם מאמין שהפיטורין שלו היו בלתי חוקיים, אז הוא יכול להגיש תביעת פיטורין שלא כדין לפי סעיף 98 של חוק זכויות התעסוקה 1996 (ERA). כדי להגיש תביעת פיטורין שלא כדין אדם חייב להראות שלא הייתה סיבה חוקית לסיום העסקתו. חשוב לציין שתביעות מסוג זה נתקלות לרוב בספקנות מצד בתי המשפט מפני שהמעסיק יטען פעמים רבות שהעובד התפטר מרצונו או שלא פוטר כלל. חלק מהמעסיקים ינסו גם לעקוף אחריות בכך שינסו להציג כאילו הפיטורין היו כדין.

עוד בנושא פיצויי פיטורין שלא כדין ומשמעותם חפשו עו"ד אסף בן חור 

Like this article?

שיתוף ב facebook
Share on Facebook
שיתוף ב linkedin
Share on Linkdin

משרד עורכי דין - אסף בן-חור

דברו איתנו

השאירו פרטיכם ואנו ניצור איתכם קשר בהקדם
בנוסף, המשרד מעניק שירותים בתחומים הבאים:

דיני עבודה • תאונות דרכים • דיני משפחה • הסכמי ממון  ירושות וצוואות • חדלות פירעון ושיקום כלכלי (פשיטת רגל והסדרי חובות) • ניהול משא ומתן, ניהול משברים • טיפול בתיקי הוצאה לפועל (עיקולים, הגבלות וכד') • תביעות כספיות ונזיקיות • ייצוג דיירים ורוכשי דירות בליקויי בנייה • ייצוג דיירים בעסקאות תמ"א 38 והתחדשות עירונית מול היזם והקבלן • מעניק שירותי ייצוג ברמה גבוהה בערכאות השונות בכל רחבי הארץ ובין היתר בערים הבאות: רמת גן, גבעתיים, פתח תקווה, בני ברק, הרצליה, רמת השרון, הוד השרון, כפר סבא, רעננה, ראש העין, חולון, בת ים, יהוד, אור יהודה

 

מדיניות הפרטיותתקנון אתר

שינוי גודל גופנים
Call Now Button