משרדנו בתקשורת

ביה״ד הרבני: גרושים מתאבדים מבדידות ולא בגלל המזונות

במסגרת דיון בעניין גובה המזונות ציטט הבעל פסיקה חריגה שלפיה יש להקטין משמעותית את חיוב המזונות.
בית הדין דחה את העמדה והבהיר כי פסק הדין התבסס על הנחה מוטעית באשר למניעי גברים גרושים ששמים קץ לחייהם

בית הדין הרבני באשקלון פסק לאחרונה כי בעל ישלם 3,600 שקל מזונות עבור שלושת ילדיו. בכך דחו הדיינים את דרישת הבעל לחייב אותו בסך של כ-550 שקל לילד בלבד. בתוך כך התייחסו הדיינים לכך שהבן הגדול ניתק קשר עם האב והזהירו כי אם הילד לא יחדש את הקשר סכום המזונות עבורו יקוצץ במחצית.

בני הזוג נישאו ב-2005 והתגרשו ב-2018. יש להם שלושה ילדים בני 7,9 ו-14.

הבעל טען כי יש לחייב אותו במזונות מינימליים בהתאם לפסק דין שניתן בבית הדין הרבני בנתניה. לדבריו, על פי פסק הדין שהוכרע אחרי ״בדיקה מעמיקה וחקירה בסיוע מספר מכוני מחקר שונים״, יש להקטין את סכום המזונות באופן משמעותי ולהעמידו לכל היותר על סך של כ–550 שקל לילד.

האב הוסיף כי הוא ספר במקצועו ומשתכר כ-6,000 שקל לחודש בלבד.

טענה מרכזית נוספת של האב הייתה כי בנו הגדול מסרב לפגוש אותו כך שאין לפסוק עבורו מזונות. האב ציין כי הוא לוקח את הילדים לסוף שבוע אחת לשבועיים ופעם אחת נוספת בשבוע כולל לינה.

חמישה בשעה

הרב ישי בוכריס, הרב בן ציון ציוני והרב עודד מכמן דחו את טענות הבעל.

בעניין פסק דינו של בית הדין בנתניה הם כתבו כי מדובר בפסק דין מוטעה שבוטל בערעור בבית הדין הרבני הגדול.

בהערת אגב הם ציינו כי בהרצאה שנתן אחד מדייני ההרכב בנתניה הוא סיפר על ״הבשורה הגדולה״ שבפסק הדין החדשני והקריא נתונים על התאבדויות של גברים גרושים בשל חיוב המזונות הגבוה שהושת עליהם ואת דבריו תיבל בסיפורים קורעי לב.

ואולם, מעיון במחקרים עולה כי הגורם המאיץ את שיעור ההתאבדות בקרב גברים גרושים הוא עצם היותם גרושים ושרויים בבדידות שכן "לא טוב היות האדם לבדו", ולא שיעור חיוב המזונות בו הם נושאים.

באשר להכנסות הבעל קבעו הדיינים כי לא ייתכן שהוא מרוויח רק 6,000 שקל בחודש. הם ציינו כי עלות תספורת של גבר במקומות הזולים ביותר היא כ-30 שקל, וניתן לספר כחמישה בשעה, כך שהשכר היומי יכול להגיע לסכום של 1,200 ש"ח. זאת, בלי לקחת בחשבון תספורות נשים ששם העלויות גבוהות הרבה יותר.

יתר על כן, לאב יש נכסים בבעלות משותפת עם האם והוא מקבל דמי שכירות של 4,000 שקל.

לפיכך קבעו הדיינים כי האב משתכר כ–14,000 שקל לחודש לכל הפחות.

ביחס לאם קבעו הדיינים כי היא משתכרת 13,000-14,000 שקל לחודש, פרט להכנסה משכירות.

הדיינים התייחסו לבן הגדול והבהירו כי ניתן לפגוע במזונותיו מכיוון שהוא למעלה מגיל מצוות והאם לא אחראית לנתק. לפיכך, מדובר בבן מרדן ולא ניתן לחייב את האב במזונותיו.

בסופו של דבר העמידו הדיינים את סכום המזונות עבור כל ילד על 1,200 שקל לחודש ובסך הכל 3,600 שקל לחודש, תוך שהבהירו לבן הגדול כי אם לא יחדש את הקשר עם אביו תוך 30 יום יקוצץ סכום המזונות במחצית.

ב״כ האם: עו"ד אור עזריה
ב״כ האב: עו"ד איילת קריספל

עו"ד אסף בן חור עוסק/ת ב- דיני משפחה
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

שתף פוסט:

Shopping Basket