משרדנו בתקשורת

האישה תבעה משמורת בביה"ד – הבעל שלף קלף לא צפוי

במסגרת תגובה לבקשה טען הבעל כי גילה לאחרונה שהוא לא יהודי. בבית הדין נפתח תיק לבירור יהדותו של האיש שבסופו נקבע כי אכן אמו אינה יהודיה ולבית הדין אין סמכות

בית הדין הרבני בנתניה קיבל לאחרונה בקשה של אדם להצהיר כי אינו יהודי. הבקשה הוגשה במסגרת תיק גירושין שפתחה האישה. האיש, שעלה לארץ מברית המועצות כנער, סיפר שאמו גילתה לו לפני שנה כי היא אינה יהודיה וכי מסרה הצהרה כוזבת למשרד הפנים. בית הדין אימת את הטענות וקבע כי נישואי הצדדים חסרי תוקף וכי לבית הדין אין סמכות לדון בהתרת הנישואים ובענייני המשמורת.

בני הזוג נישאו ברבנות ב-2005 ונולדו להם שלוש בנות, כיום עדיין קטינות.

ביוני 2020 הגישה האישה תביעת גירושין בבית הדין הרבני, אליה כרכה את סוגיית משמורת הילדות.

האיש טען כטענה מקדמית שלבית הדין אין סמכות לדון בענייני הצדדים שכן הוא אינו יהודי. הוא טען כי כשהגיע עם משפחתו ארצה בגיל 15 נרשם כיהודי. לפני כשנה, כשאמו עזבה את הארץ היא התוודתה בפניו כי אינה יהודייה, ולכן גם הוא אינו יהודי. הוא צירף צילום של תעודת הלידה המקורית שלו ותרגום שלה מרוסית ואוקראינית לעברית, לפיו אביו רשום כיהודי בסעיף הלאום ואמו רשומה רוסייה.

בהמשך לכך נפתח תיק לבירור יהדות לאיש.

גויים גמורים

הרב צבי בוקשפן ציין כי מהעדויות עלה שהאיש נולד בברית המועצות ב-1975. יש לו אח תאום ואח נוסף שגדול ממנו בשלוש שנים. המשפחה כולה, ההורים ושלושת ילדיהם, עלו לארץ ונרשמו כאזרחים יהודים וישראלים ב-1991. האב נפטר ב-2014.

הדיין ציין כי מחוות דעת שהוגשה בתיק עלה כי ברישום מקורי מאוקראינה סבתו של האיש מצד האם רשומה נוכרייה. בית הדין ביקש חוות דעת נוספת וגם בה המסקנה הייתה כי אי אפשר לאשר את יהדותו של המבקש.

עוד ציין הדיין כי מחומר הראיות עלה שעל מצבות הקבורה של סביו וסבתו של האיש מצד אמו מופיעים צלבים. אף האם עצמה הודתה בשיחת וידאו עם בית הדין כי אינה יהודיה וכי הצהירה במשרד הפנים הצהרה כוזבת רק כדי שילדיה לא יחוו קשיי קליטה בארץ.

בנסיבות אלה קבע הדיין כי האיש אינו יהודי, כמו גם שני אחיו. "כולם גויים גמורים ונישואיהם אינם תקפים", כתב. הוא קבע כי לבית הדן אין סמכות לדון בהתרת הנישואים או בנושא החזקת הילדים ויש לסגור את התיק. הדיין הפנה את הצדדים לבית המשפט לצורך התרת נישואיהם.

הדיינים הרב יצחק רפפורט והרב אוריאל אליהו הצטרפו למסקנה.

לפסק הדין המלא בתיק 1289007-2

  • ב"כ האישה: עו"ד שי שמחיוב
  • ב"כ הבעל: עו"ד ישראל זלישנסקי

עו"ד אסף בן חור עוסק/ת ב- דיני משפחה
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

שתף פוסט:

Shopping Basket